Infrastruktura, ale i e-umiejętności
Dalsze inwestycje telekomunikacyjne są nieodzowne. Przede wszystkim należy przyśpieszyć budowę sieci 5G.
O tym, jak poradzić sobie z cyfrowym wykluczeniem w kontekście inwestycji i kompetencji, dyskutowano w salonie „Rzeczpospolitej".
– W okresie pandemii wiele osób zaczęło korzystać z nowoczesnych technologii cyfrowych. Przeszliśmy swoistą szkołę życia w cyfrowym świecie, bo w takim tempie nigdy nie uczyliśmy się choćby obsługi najróżniejszych aplikacji do prowadzenia konferencji. Zostaliśmy też zmuszeni do załatwiania online spraw zarówno służbowych, jak i urzędowych – mówił Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. – Liczba tzw. profili zaufanych wzrosła skokowo. Było ich 4 mln, a dziś jest już ponad 10 mln – dodał.
Gdzie są wykluczeni?
Eksperci zastanawiali się, czy w przypadku Polski można nadal mówić o wykluczeniu cyfrowym. – Problem zapóźnienia cyfrowego to z reguły syndrom. Nie jest tak, że jedna zmienna powoduje, iż jesteśmy wykluczeni. To z reguły obszary wykluczone transportowo, ale występuje tam też depopulacja i ponadprzeciętny udział osób starszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta