Za posługiwanie się podrobionym zaświadczeniem grozi odpowiedzialność karna
Przedkładane bankowi zaświadczenia muszą spełniać walor autentyczności i prawdziwości. W przeciwnym razie, osobie składającej takie dokumenty grożą sankcje karne.
- Jestem przedsiębiorcą działającym w branży gastronomicznej, poniosłem straty w czasie locdownu. Chciałem uzyskać kredyt bankowy, w tym celu złożyłem wniosek, do którego były wymagane zaświadczenia potwierdzające moją sytuację finansową. Ponieważ zalegam z podatkiem od nieruchomości, przerobiłem zaświadczenie wójta gminy. Otrzymałem informację z banku, że sprawa została zgłoszona jako przestępstwo. Czy grozi mi odpowiedzialność karna?
Z kontekstu pytania wynika, że przedsiębiorca w istocie posiada długi podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości. Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. W zakresie wydawania zaświadczeń przez organy podatkowe właściwe są regulacje prawne art. 306a i następne ww. ustawy. I tak, z art. 306a ww. ustawy wynika m.in., że – organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:
- urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
- osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta