Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak bronić się przed naruszeniem renomy i dobrego imienia?

10 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Anna Stasiak-Apelska

Przedsiębiorcy, którzy zostali pomówieni przez konkurentów, mogą żądać od nich przeprosin, odszkodowania i zwrotu nienależnie uzyskanych korzyści. Za tego rodzaju bezprawne działania grozi także kara grzywny lub aresztu.

Dobra osobiste osób prawnych są skuteczne wobec wszystkich, niezbywalne, nieprzenoszalne i nieprzedawnialne – powstają one wraz z powstaniem osoby prawnej (nie można ich np. później nabyć) i są nierozerwalnie złączone z daną osobą prawną do końca jej istnienia. Dobra osobiste osób prawnych są niezależne od istnienia ekonomicznego interesu uprawnionego.

Sława i renoma

Powszechnie uznaje się, że nazwa czy firma jest dla osoby prawnej jak imię i nazwisko dla osoby fizycznej. Natomiast jako odpowiednik czci człowieka uznać można dobre imię osoby prawnej, czyli właśnie dobrą sławę, renomę.

Z ORZECZNICTWA

„Symbol osoby prawnej jest nośnikiem jej tożsamości w zewnętrznym odbiorze i podobnie jak nazwa czy firma stanowi dobro osobiste, które podlega ochronie na podstawie art. 24 w zw. z art. 43" [Kodeksu cywilnego]

- wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 2003 r., I CKN 100/01, LEX nr 83833.

Podstawowa treść normatywna art. 24 Kodeksu cywilnego (k.c.) sprowadza się do określenia roszczeń niemajątkowych i majątkowych przysługujących uprawnionemu w razie naruszenia jego dobra osobistego oraz do wyrażenia reguły, że unormowane w art. 24 § 1 i 2 k.c. środki ochrony mogą pozostawać w zbiegu „w szczególności" z uprawnieniami wynikającymi z innych przepisów, w tym prawa autorskiego i prawa wynalazczego (obecnie:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12062

Wydanie: 12062

Spis treści

Reklama

Zamów abonament