Część galerii handlowych ustąpi miejsca osiedlom i biurom
Plany zagospodarowania trzeba zmieniać, bo zmienia się świat – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Co z tą Maltą, panie prezydencie? Los galerii jest przesądzony?
Właściciel Malty rozpoczął z nami rozmowy na temat przyszłości tej galerii. Wzrost sprzedaży towarów przez internet i nasycenie rynku centrami handlowymi to wyzwania, przed którymi stają galerie handlowe nie tylko w Poznaniu.
W przypadku Malty pojawił się pomysł, by obecne powierzchnie handlowe przekształcać w mieszkalne i usługowe czy usługowo-biurowe.
Przekształcać? Czy obiekt trzeba byłoby wyburzyć, by na jego miejscu wybudować osiedla i biurowce?
Studium zagospodarowania przewiduje w tym miejscu funkcje handlowe. Przeprowadzenie zmian nie jest możliwe w miesiąc czy dwa. Cała procedura, w tym konieczność przeprowadzenia wielu konsultacji, to ok. pięcioletni okres. Już dziś trzeba jednak znaleźć z inwestorem takie rozwiązanie, które pozwoli galerii działać w czasie opracowywania zmian. Co potem? Inwestor musi mieć świadomość, że nasycenie rynku coraz bardziej nowoczesnymi obiektami, a więc ogromna konkurencja, sprawia, że biznes jest coraz trudniejszy. Ważne, by nie czekać na upadłość, tylko szukać rozwiązań i płynnie je wprowadzać.
Nasycenie jakimiś obiektami, w tym przypadku handlowymi, zależy od miasta, które uchwala plany zagospodarowania. A Poznań jest najbardziej nasyconym galeriami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta