Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spóźniona składka nie przekreśla szans na zasiłek

23 września 2021 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek


Przedsiębiorca, który zapłacił zbyt niską składkę na ubezpieczenie chorobowe, może wnieść do ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie jej po terminie. W rozpatrzeniu tego wniosku organowi nie przysługuje pełna uznaniowość.

- Zapłaciłem składkę na ubezpieczenie chorobowe za maj br. w niepełnej wysokości przez prosty błąd w przestawieniu cyfr. Zorientowałem się po terminie płatności i dopłaciłem resztę kwoty kilka dni po terminie. Zdarzyło mi się to pierwszy raz od rozpoczęcia działalności gospodarczej w 2017 r. Poza tym na pomyłkę miała wpływ utrudniona organizacja pracy w okresie Covid-19, gdzie musiałem wykonywać wiele czynności sam, bez pomocy księgowego. Czy utraciłem ubezpieczenie chorobowe i prawo do zasiłku? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca powinien złożyć do ZUS umotywowany wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki na ubezpieczenie chorobowe po terminie. Warto odnieść się posiłkowo do utrudnionego prowadzenia działalności gospodarczej w związku z okresem epidemii. Wydaje się, że ZUS ustosunkuje się do wniosku pozytywnie, mając na uwadze uiszczenie już brakującej części składki i dotychczasową pozytywną historię ubezpieczeniową przedsiębiorcy.

Termin zapłaty...

Prawo do zasiłku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12073

Wydanie: 12073

Spis treści
Zamów abonament