Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki za sam wpis do rejestru

23 września 2021 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Status wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej przesądza o obowiązku ubezpieczeń społecznych. Nie ma znaczenia, że spółka nie prowadzi działalności, nie zarabia i nikogo nie zatrudnia.

Taki jest skutek zmiany wprowadzonej do ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Od 18 września 2021 r. do art. 13 tej ustawy dodano pkt 4a i 4b. Doprecyzowują okres, w jakim wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o. oraz spółek osobowych podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych:

- wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podlega im od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego albo od dnia nabycia udziałów w spółce,

- wspólnik spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej podlega im od dnia wpisu spółki do KRS albo od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce.

Forma biznesu ma znaczenie

W przypadku wspólników jednoosobowych działalności ta kwestia wydaje się już rozstrzygnięta w orzecznictwie sądowym. O tym, że sam status wspólnika takiej spółki stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych wskazał Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 12 lipca 2017 r. (II UK 295/16) czy Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 22 marca 2019 r. (II GSK 187/17) i 11 stycznia 2019 r. (II GSK 4767/16).

W przypadku spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12073

Wydanie: 12073

Spis treści
Zamów abonament