Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd pompuje wydatki budżetowe. Czy zasadnie?

23 września 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Sypanie publicznym groszem zamiast wzmacniać gospodarkę, może podsycić inflację – ostrzegają ekonomiści. Obecnie problemem nie jest niski popyt, ale ograniczenia podażowe.

 

Jeszcze w tym roku do gospodarki trafić ma dodatkowe, nieprzewidywane wcześniej, ok. 37 mld zł. To efekt nowelizacji tegorocznego budżetu, w której rząd zwiększył poziom wydatków do 523 mld zł wobec zapisanych w pierwotnej ustawie 487 mld zł. Oznacza to, że w tym roku łączne nakłady z kasy państwa będą o 19 mld zł wyższe niż w kryzysowym 2020 r., gdy publiczne wsparcie była konieczne i aż o 109 mld zł wyższe niż z „zwykłym" 2019 roku.

Zła strategia?

Na taki wzrost wydatków pozwalać ma dobra sytuacja po stronie dochodów, które mają być większe nawet o 78 mld zł niż w pierwotniej ustawie, a po nowelizacji deficyt w budżecie ma wynieść ok. 40 mld zł, zamiast ok. 82 mld zł.

Ciekawe jednak, że gdyby nie ta nowela, to deficyt można by zredukować nawet do zera i rząd mógłby pochwalić się i pierwszym zrównoważonym budżetem. Pytanie więc, czy polityka zwiększania wydatków, a przez to i zadłużenia, jest dobrą strategią na obecne czasy? Ministerstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12073

Wydanie: 12073

Spis treści
Zamów abonament