Tak będą wyglądać grzejniki przyszłości
Na pompy ciepła trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko gwarantują one redukcję emisji, ale też pozwalają uciec od wysokich rachunków za gaz.
– Na pompy ciepła trzeba dziś patrzeć przez pryzmat tego, co dzieje się obecnie na świecie – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
– Trendy są oczywiste i widzimy je zarówno w polityce energetycznej Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych czy Chin: to dekarbonizacja kolejnych sektorów. Według prognoz największych instytucji zajmujących się energetyką, z Międzynarodową Agencją Energii na czele, dekarbonizacja ciepłownictwa będzie się odbywać w jeden kluczowy sposób: poprzez instalację pomp ciepła i elektryfikację ogrzewania – tłumaczy.
Debaty i przymiarki tej technologii do ciepłowniczych realiów Europy niewątpliwie trwają. Dobra wiadomość: ze statystyk European Heat Pump Association (EHPA) sprzed roku wynika, że urządzenie, które jeszcze kilka lat temu traktowano jako całkowity margines rynku ciepłowniczego, dziś przebojem wdziera się na salony (czy raczej do kotłowni). W 5,3-milionowej Norwegii zamontowano już 1,4 mln takich instalacji. W Szwecji to 1,9 mln, w Finlandii – niemal milion, w Danii jakieś 400 tysięcy, nawet w maleńkiej Estonii działa już ok. 180 tys. pomp. A w liście skierowanym do Komisji Europejskiej u progu tego lata szefowie największych koncernów energetycznych w Europie (francuski EDF, włoski Enel czy hiszpańska Iberdrola)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta