Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Covid-19 ostro zweryfikował ochronę

23 września 2021 | Ekonomia i rynek | Zbigniew Lentowicz
źródło: materiały prasowe

O sytuacji w branży ochrony w czasie pandemii, ryzykownej grze kosztami pracy i mozolnym poprawianiu standardów usług związanych z bezpieczeństwem mówi Tomasz Wojak, prezes Seris Konsalnet, największej w kraju firmy security.

 

Seris Konsalnet na przekór pandemii szybko wspiął się na szczyt polskiej branży ochrony. Jak wam się udało pokonać covidowy kryzys? Z drugiej strony w statystykach branży security większych zmian nie widać. Na rynku jest nadal ok. 2,5 tys. firm z rocznymi przychodami na poziomie 10–11 mld zł, zatrudniających w sumie 250 tys. pracowników. Czy to znaczy, że pandemia łagodnie potraktowała usługi bezpieczeństwa?

Zapewniam, że skutki obecnego kryzysu w naszym biznesie są widoczne i będą coraz bardziej odczuwalne. Nam się udało, bo awans w rankingach okupiliśmy solidnym wysiłkiem, ale sporo firm słabnie i nadal zmaga się ze skutkami zarazy. Liczba aktywnych na rynku polskich spółek ochrony mienia zawsze była mało precyzyjna, bo jest wynikiem szacunków czynionych w nawiązaniu do formalnie istniejących rejestrów resortu spraw wewnętrznych. Jestem pewien, że pandemia dokonała sporych przetasowań, jeszcze nieodnotowanych w urzędowych statystykach. Kryzys uderzył najbardziej w małe i średnie firmy, niektóre właśnie znikają z rynku, bo nie wytrzymały spadku zamówień i cięć w kontraktach spowodowanych wymuszonymi oszczędnościami czynionymi przez osłabionych przez pandemię klientów. Poza tym wielu przedsiębiorców sektora security nie było w stanie podołać presji płacowej, wzmacnianej przez rosnącą inflację. Niektórzy zostali zaskoczeni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12073

Wydanie: 12073

Spis treści
Zamów abonament