Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na drugą ratę odpisów socjalnych

23 września 2021 | Kadry i Płace | Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Opóźnienie w przelaniu kolejnej transzy środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie wiąże się z obowiązkiem doliczenia odsetek. Pracodawca naraża się jednak na grzywnę do 5000 zł.

Ostatni dzień września to ważna data dla każdego zakładu pracy prowadzącego na rzecz uprawnionych osób obligatoryjnie działalność socjalną. Najpóźniej w tym terminie muszą bowiem zrealizować przelew z drugą transzą środków na zfśs.

Wcześniej należy ustalić kwotę do przelania na wyodrębniony rachunek funduszu socjalnego. Na jej wysokość wpływa:

- poziom przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej stanowiącego podstawę wyliczenia odpisów na zfśs,

- średnia planowana liczba zatrudnionych osób w roku oraz

- charakter pracy podwładnych.

Jeżeli pracodawca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, to w pewnych okolicznościach może zawiesić np. obowiązek dokonywania odpisów podstawowych na mocy uregulowań ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.; dalej: tarcza antykryzysowa).

Tegoroczne stawki

Podstawą do obliczenia odpisu na zfśs w 2021 r. jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r. ogłoszone przez Prezesa GUS (art. 5j ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Wynosi ono 4134,02 zł (MP z 2019 r., poz. 201).

Pracodawcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12073

Wydanie: 12073

Spis treści
Zamów abonament