Zmieniające się oblicze bezpieczeństwa energetycznego
Definicja bezpieczeństwa energetycznego zmierza w kierunku dostępu do metali ziem rzadkich, odporności na cyberataki, stabilności systemu produkcyjnego w kontekście zmienności warunków pogodowych.
Jednym z kluczowych oczekiwań obywateli wobec rządu jest zapewnianie gospodarce i obywatelom bezpieczeństwa energetycznego. Dotychczas kojarzyło się ono z zapewnianiem dostaw i rezerw paliw i surowców energetycznych, momentami przełomowymi zaś były kryzysy naftowe lat 80. ubiegłego wieku, a w Europie – upolitycznienie dostępu do gazu przez Gazprom. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), kształtując politykę energetyczną i jej ramy prawne, zapewnia m.in. regulacje dotyczące magazynowania gazu i zapasów ropy naftowej, wskazuje kryteria bezpieczeństwa pracy infrastruktury sieciowej czy reguluje obszar wydobycia paliw kopalnych.
Jeszcze w 2020 r. około 80 proc. energii elektrycznej było wytwarzane w Polsce z paliw kopalnych – głównie węgla kamiennego i brunatnego. Jednak wraz z nowymi wymogami polityki energetyczno-klimatycznej UE oraz rozwojem globalnych trendów energetycznych, bezpieczeństwo energetyczne zaczyna zmieniać swe oblicze.
Czynniki determinujące zmiany
Istotny wpływ wysokoemisyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta