Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót z pracy zdalnej podniesie składkę wypadkową

23 września 2021 | Kadry i Płace | Łukasz Wawrzyniak

Zaniżone w pandemii wskaźniki wypadkowości mogą mieć przełożenie na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe od kwietnia 2022 r. Większa liczba wypadków przy pracy oznacza wyższą składkę.

Jak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym kwartale 2021 r. zgłoszono o 23 proc. mniej poszkodowanych w wypadkach przy pracy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Powrót do formuły pracy sprzed pandemii może skutkować powolnym odwracaniem tego trendu, a naruszanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – podniesieniem wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe nawet o 100 proc.

Mniejsze ryzyko

Przyczyn obserwowanego trendu spadkowego można upatrywać w kilku czynnikach. Kreowane przez ekspertów BHP bezpieczne środowiska pracy za pomocą audytów, planów naprawczych, systemu szkoleń czy programów wsparcia świadomości bezpieczeństwa wśród pracowników, to tylko część działań wpływających na zmniejszenie liczby wypadków.

Patrząc na dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy z przełomu 2019 i 2020 r. rejestrowane przez W&W Consulting wśród klientów, trzeba mieć świadomość, że na spadek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12073

Wydanie: 12073

Spis treści
Zamów abonament