Ceny transferowe: nowa interpretacja ogólna – nowe znaki zapytania
Minister finansów już od dłuższego czasu przyzwyczaja nas do tego, że jego kolejne wyjaśnienia przepisów powodują powstanie następnych wątpliwości. Podobnie jest z interpretacją wyjaśniającą rozumienie transakcji.
30 grudnia 2021 r. została opublikowana interpretacja ogólna z 20 grudnia 2021 r. (DCT1.8203.4.2020) w sprawie definicji transakcji kontrolowanej w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. Interpretacja wskazuje, że w celu uznania działań stron za transakcję kontrolowaną, niezbędne jest łączne wystąpienie trzech elementów:
- występowania działań o charakterze gospodarczym,
- identyfikowania działań na podstawie rzeczywistych zachowań stron oraz
- ustalenia lub narzucenia warunków w wyniku powiazań.
Wnioski Ministerstwa Finansów w zakresie ostatniego z elementów nastręczają wielu wątpliwości.
Rozumienie definicji
Obecnie obowiązujące przepisy o cenach transferowych w brzmieniu obowiązującym od 2019 r. nie definiują sformułowania „warunki ustalone lub narzucone w wyniku powiązań". Dotychczas korzystano z definicji pojęcia „powiązania" jako relacji występujących pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz ratio legis przepisów o cenach transferowych, którym jest ustalanie, weryfikacja, dokumentowanie oraz raportowanie transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Transakcje zawierane z podmiotami niepowiązanymi nie były obejmowane przepisami o cenach transferowych, z uwagi na to, że właśnie transakcje z podmiotami niepowiązanymi są uznawane za zawierane na warunkach rynkowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta