W polityce pieniężnej nie potrzeba polityków
Proces powoływania członków Rady Polityki Pieniężnej nie gwarantuje, że znajdą się w niej osoby dobrze przygotowane do sprawowania tej funkcji – wynika z sondy „Rzeczpospolitej".
Jakub Borowski, Witold Orłowski, Mateusz Szczurek, Ludwik Kotecki, Mirosław Gronicki, Marek Rozkrut, Andrzej Raczko, Janusz Jankowiak i Joanna Tyrowicz – to dziewięć osób, które, jeśli kierować się ocenami b. członków Rady Polityki Pieniężnej gremium, stworzyłoby idealną RPP (składa się z prezesa NBP i dziewięciu członków).
Pewne miejsce w Radzie ma jedna z nich: Ludwik Kotecki, powołany przez Senat. Wiceminister finansów i główny ekonomista Ministerstwa Finansów za rządów PO–PSL weźmie udział w najbliższym posiedzeniu RPP we wtorek. Z Koteckim w Radzie debiutuje Przemysław Litwiniuk, dr hab. nauk prawnych i były przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego związany z PSL, którego kompetencje byli członkowie RPP oceniają bardzo nisko.
Posłowie na końcu
Duże szanse znaleźć się w Radzie ma też prof. Joanna Tyrowicz, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodka badawczego GRAPE, dawniej badaczka rynku pracy w NBP. Senacka opozycja proponuje ją na miejsce Rafała Sury, którego kadencja w RPP skończy się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta