Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gigant pełen sprzeczności

07 lutego 2022 | Kultura | Jacek Cieślak
Jarosław Marek Rymkiewicz (1935–2022)
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Jarosław Marek Rymkiewicz (1935–2022)

W wieku 86 lat zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy, dramaturg, poeta, eseista, tłumacz.

Bez jego wiedzy o baroku i romantyzmie – trudno sobie wyobrazić poważną debatę o Polsce i polskości, a śmierć wybitnego pisarza otworzy pewnie dyskusję, co jest w jego dorobku najważniejsze dla nas: w zależności od naszych poglądów politycznych i estetycznych, i jacy chcemy być. Rymkiewicz jak nikt inny wyrażał w sztuce podziały między Polakami, a nawet je eskalował, sam niewolny od sprzeczności.

W świadomości wielu funkcjonuje dziś jako twórca posmoleńskiego wiersza-apelu „Do Jarosława Kaczyńskiego" z frazą „Pan jeszcze coś jest winien Bratu!", a także jako autor wiersz „Krew" – z linijką „Na białych rękawiczkach Tuska". Poparł obóz Jarosława Kaczyńskiego, choć będące na jego usługach „Wiadomości", w zależności od potrzeb mogłyby wypomnieć, że pisarz był synem prozaika Władysława Szulca – o niemieckim pochodzeniu – i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan – o pochodzeniu tatarsko-niemieckim, zaś nazwisko Rymkiewicz przyjęli, gdy w powojennych antyniemieckich utworach wielu Szulców było nazistami.

Trumny i wieszanie

Wiele razy zmieniał poglądy. W 1964 r. sygnował wymierzony w opozycyjny „List 34" – list 600 pisarzy sprzyjających PRL. Już w 1976 r. zaprotestował przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Związał się z opozycją. Był członkiem komitetu prezydenckiego Jarosława Kaczyńskiego.

Prawie każda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12185

Wydanie: 12185

Spis treści

Reklama

Zamów abonament