Temperowanie służb
Pół roku po zakończeniu kontroli operacyjnej, osoba inwigilowana musi zostać o tym poinformowana – zakłada nowy projekt, który trafił do Sejmu.
Projekt zmiany ustaw, który ma przytemperować zapędy służb specjalnych do niekontrolowanego podsłuchiwania, przygotował i złożył w Sejmie poseł Koalicji Polskiej Marek Biernacki – były szef MSWiA, a także były koordynator ds. służb specjalnych oraz wieloletni poseł sejmowej speckomisji.
– Służby często zarzucają „sieć", czekają, kto w nią wpadnie, a kiedy nic z tego nie wyjdzie, niszczą materiały i osoba nawet nie dowie się, że była podsłuchiwana. Proponowane rozwiązania to ukrócą – mówi „Rzeczpospolitej" poseł Marek Biernacki. Takim przykładem jest chociażby senator Krzysztof Brejza, który walczy o uzyskanie dowodów na jego nielegalny podsłuch.
Co jest w projekcie
Informowanie przez służby osób, które poddano kontroli operacyjnej, ma być obowiązkowe. Organ, który stosował taką kontrolę – szef Policji, CBA, Straży Granicznej, Służby Ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta