Prezydent próbuje łagodzić spór o polskie sądy
Krokiem do porozumienia z UE jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej, weryfikacja jej orzeczeń i „testowani" niezależności sędziów.
Dużym brakiem prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym jest milczenie na temat reformy sędziowskiej części Krajowej Rady Sądownictwa i naboru nowych sędziów.
Izba Dyscyplinarna
Izbę Dyscyplinarna i jej 11 sędziów minowanych z nowego nadania, miałaby zastąpić nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej z 11 sędziami losowanymi, a w drugim etapie mianowani przez prezydenta spośród całego SN, gdzie starzy sędziowie mają nadal większość. A orzeczenia dyscyplinarne ID mają być w szybkim tempie weryfikowane przez nową Izbę.
Likwidację ID wszyscy nasi rozmówcy oceniają jako istotny krok do porozumienia z Brukselą. – Wychodzi naprzeciw żądaniu KE i ułatwia spełnienie drugiego żądania: przywrócenia do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów – wskazuje prof. Maciej Gutowski, znany adwokat.
– W zakresie likwidacji Izby ID projekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta