Negocjowanie podwyżki płacy to nie jest poker, ale gra w szachy
Prawie czterech na dziesięciu pracowników deklaruje w badaniach, że spodziewa się w tym roku zwiększenia wynagrodzenia. Wielu z nich będzie jednak musiało zawalczyć o wyższą płacę. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Chociaż aż ośmiu na dziesięciu pracowników ubiegało się w zeszłym roku o podwyżkę, to jedynie 13 proc. odniosło w tych zabiegach sukces – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Hays Poland. Frustrujący dla pracownika brak powodzenia w staraniach o podwyżkę ma niekiedy związek z sytuacją firmy, ale często wynika z braku umiejętności negocjacji. Jak skutecznie zabiegać o wzrost wynagrodzenia?
Określ poziom aspiracji
Jak zwraca uwagę Ewa Kastory, ekspertka od negocjacji i partnerka w firmie House of Skills, w przypadku starań o podwyżkę negocjacje nie są ostatnim aktem, tak jak np. podczas kupna samochodu czy mieszkania. Wtedy wraz z podpisaniem umowy kończymy relację. Natomiast negocjacje pracownika z pracodawcą są początkiem relacji – na nowych warunkach. Dlatego tak ważne jest budowanie porozumienia.
Chociaż mówi się niekiedy o pokerowych zagrywkach, to – jak zaznacza Ewa Kastory – negocjacje to bardziej gra w szachy niż poker. Trzeba więc zadbać o jak największą szachownicę dającą wiele możliwości ruchów i przewidywać kolejne ruchy do przodu.
Przygotowując się do rozmów, można się zastanowić nad najlepszą alternatywą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta