Kupili stolicę Polski za 500 dolarów
W trzeciej dekadzie XXI wieku można żyć zamierzchłą przeszłością, przy czym nie dotyczy to tylko garstki profesjonalnych archeologów i hobbystów. Dawno minione dzieje wzbudzają zainteresowanie „szerokich mas”, wiedza o nich jest coraz łatwiej dostępna i coraz lepiej prezentowana. Kto sądzi, że to tylko casus Biskupina – błądzi. Oto przykład najnowszy.
Tum, wieś w województwie łódzkim, tuż koło Łęczycy. Znajduje się tu arcyzabytek – kolegiata Najświętszej Marii Panny, jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Ale tuż koło kolegiaty widać drugi arcyzabytkowy obiekt z tego okresu – imponujące średniowieczne grodzisko.
Wykopaliska w Łęczycy rzuciły „snop światła” na zalążki państwa polskiego. Mówiąc o jego początkach, jednym tchem wymieniamy Gniezno i Kraków. Tymczasem inne ośrodki też miały rangę stolicy. W czasach piastowskich stolica była tam, gdzie przebywał władca. Jednym z takich miejsc była właśnie Łęczyca – grodzisko obronne – i oddalona od niego zaledwie o kilkaset metrów romańska kolegiata.
Obwód wału grodziska ma 360 metrów, a to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta