Luzowanie czy zacieśnianie? Polskie sprzeczności
Choć ekspansywna polityka fiskalna znacząco osłabia efekty walki z inflacją prowadzonej przez NBP, obecnie całe policy-mix można uznać za restrykcyjne – ocenia część ekonomistów.
Polskie tzw. policy-mix trudno dziś uznać za optymalne z punktu widzenia ograniczania presji inflacyjnej – tu ekonomiści są 100-proc. zgodni. Bo o ile bank centralny dokonuje ostrych podwyżek stóp procentowych, co rzeczywiście przekłada się na redukcję wzrostu podaży pieniądza w gospodarce i popytu konsumpcyjnego ogółem, o tyle rząd robi coś dokładnie odwrotnego – mocno dosypuje pieniędzy gospodarstwom domowym, wzmacniając ich skłonności do wydatków.
Pytanie, która z tych polityk – restrykcyjna monetarna czy ekspansywna fiskalna – jest obecnie przeważająca? A inaczej mówiąc, czy cała publiczna polityka zwalcza w efekcie inflację? Tu ekonomiści już nie mówią jednym głosem.
Po części może to wynikać z problemów ze skwantyfikowaniem efektów poszczególnych polityk. W szczególności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta