Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informatyzacja postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych

13 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Bartosz Sierakowski Sebastian Maciejczyk

Od 1 grudnia 2021 r. możliwe jest wnoszenie i doręczanie pism oraz dokumentów przez system teleinformatyczny – Krajowy Rejestr Zadłużonych, wgląd w akta sprawy online, a także do katalogu formularzy, które mają ułatwić sporządzanie pism w poszczególnych postępowaniach.

Ogólny kierunek transformacji cyfrowej sektora publicznego konkretyzuje się w poszczególnych działaniach państwa mających na celu modernizację i usprawnienie dotychczasowych metod jego działania. Coraz częściej cyfrowe przeobrażenie obejmuje nie tylko poszczególne elementy, ale całe procedury z wykorzystaniem których państwo realizuje swoje zadania. Na naszych oczach również sprawowanie wymiaru sprawiedliwości stopniowo przenosi się do cyfrowej rzeczywistości. Niekiedy jej obecność jest niejako pomocnicza (np. doręczenia pism za pośrednictwem Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych). Czy jednak może być tak, że system teleinformatyczny będzie obsługiwał całe postępowanie sądowe? Po wejściu w życie szeregu zmian w prawie, od 1 grudnia 2021 r. tak właśnie stało się z postępowaniami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi. Obecnie, poza nielicznymi wyjątkami, całe postępowanie obsługiwane jest przez system teleinformatyczny – Krajowy Rejestr Zadłużonych („KRZ”). Co to oznacza w praktyce? Wnoszenie i doręczanie pism oraz dokumentów przez system teleinformatyczny, możliwość wglądu w akta sprawy online, a także katalog formularzy, które z założenia mają ułatwić sporządzanie pism w poszczególnych postępowaniach. Wprawdzie obecne działanie systemu pozostawia wiele do życzenia, co w niektórych przypadkach przybiera postać rażących błędów uniemożliwiających prawidłowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12265

Wydanie: 12265

Spis treści

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN Nasze Jutro 2030

Prospekt NN Nasze Jutro 2035

Prospekt NN Nasze Jutro 2040

Prospekt NN Nasze Jutro 2045

Prospekt NN Nasze Jutro 2050

Prospekt NN Nasze Jutro 2055

Prospekt NN Nasze Jutro 2060

Prospekt NN OFE

Prospekt NN DFE

Zamów abonament