Wpływ list sankcyjnych na działalność polskich firm
W przypadku zamrożenia środków finansowych czy zasobów gospodarczych kontrahenta objętego sankcją, nie ma obowiązku rozwiązania z nim umowy.Nie można jednak swobodnie dysponować tymi środkami czy zasobami, przekazywać je lub udostępniać.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, by utrudnić finansowanie działań wojennych prowadzonych przez Federację Rosyjską, 26 kwietnia 2022 r. opublikowało na stronie rządowej tzw. listę sankcyjną. Stanowi ona uzupełnienie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, która weszła w życie 16 kwietnia 2022 r. (dalej jako „Ustawa”). Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazów sektorowych w kontaktach z Rosją na mocy rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014, a dotyczących niektórych gałęzi przemysłu, przyszedł więc czas na ściśle określone osoby oraz podmioty.
Jakie środki zapobiegawcze?
Na podstawie Ustawy (która odsyła do wzmiankowanych rozporządzeń unijnych), wobec osób oraz podmiotów, które znalazły się na liście sankcyjnej należy stosować m.in. następujące środki:
∑ zamrożenie wszystkich funduszy i zasobów gospodarczych będących własnością, pozostających w posiadaniu, we faktycznym władaniu lub pod kontrolą podmiotów z listy,
∑ zakaz udostępnienia, bezpośrednio czy pośrednio, funduszy oraz zasobów gospodarczych wymienionym podmiotom z listy,
∑ wykluczenie tychże podmiotów z postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
Powyższe w praktyce oznacza, że jakiekolwiek nowe transakcje z podmiotami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta