Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Menedżerowie coraz surowiej karani przez Prezesa UOKiK

13 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Filip Drgas Anna Bryńska

Choć możliwość karania menedżerów za zmowy cenowe czy inne porozumienia ograniczające konkurencję jest przewidziana w przepisach od ponad 7 lat, to Prezes UOKiK długo czekał z wykorzystaniem tego typu sankcji. Worek z karami powoli zaczyna się rozwiązywać. Coraz częściej nakładane są też kary na zarządzających za naruszenia przepisów o ochronie konsumentów.

W przypadkach określonych w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może karać nie tylko przedsiębiorców, którzy dopuszczą się naruszeń prawa konkurencji czy konsumentów, ale również osoby zarządzające tym przedsiębiorcą. Oprócz proceduralnych naruszeń (jak utrudnianie czynności kontrolnych, niewykonanie decyzji czy niezgłoszenie zamiaru koncentracji), menedżerowie mogą ponosić odpowiedzialność indywidualną w przypadku naruszenia przez przedsiębiorcę zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

Sankcje dla zarządzających

Katalog tego typu porozumień jest szeroki i otwarty, a obejmuje chociażby ustalanie cen i innych warunków sprzedaży, podział rynków bądź klientów czy narzucanie dystrybutorom sztywnych albo minimalnych cen odsprzedaży. Maksymalna indywidualna kara nałożona na osobę zarządzającą może sięgać nawet 2 mln zł.

Kara tej samej wysokości może być nałożona na menedżera w przypadku naruszenia przez przedsiębiorcę zakazu stosowania niedozwolonych postanowień umownych lub praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Praktyką taką może być np. nieudzielenie konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji, stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych czy tzw. misseling, czyli proponowanie konsumentom nabycia usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12265

Wydanie: 12265

Spis treści

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN Nasze Jutro 2030

Prospekt NN Nasze Jutro 2035

Prospekt NN Nasze Jutro 2040

Prospekt NN Nasze Jutro 2045

Prospekt NN Nasze Jutro 2050

Prospekt NN Nasze Jutro 2055

Prospekt NN Nasze Jutro 2060

Prospekt NN OFE

Prospekt NN DFE

Zamów abonament