Zniszczony towar jest firmowym kosztem
Przedsiębiorca może rozliczyć straty powstałe podczas transportu czy przechowywania swoich produktów. Pod warunkiem, że nie są skutkiem jego zaniedbań.
Fiskus rozumie, że w działalności gospodarczej pojawiają się różnego rodzaju szkody i straty. I zgadza się na rozliczanie ich w podatkowych kosztach. Jednak pod pewnymi warunkami. Pokazuje to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 kwietnia 2022 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010. 27.2022.3.DD).
Wystąpiła o nią spółka działająca w branży paliwowej. Zajmuje się hurtowym i detalicznym obrotem benzyną oraz olejem napędowym. Co jakiś czas dochodzi do sytuacji, w wyniku których paliwo nie może zostać użyte jako pełnowartościowy produkt. Głównie ze względu na utratę swoich właściwości fizykochemicznych oraz niespełnianie odpowiednich norm jakościowych.
Pozostaje tylko zutylizować
Ponieważ nie ma możliwości przywrócenia właściwych parametrów, produkt traci swoją wartość. Nie dochodzi więc do jego sprzedaży bądź wykorzystania w innym zakresie w działalności gospodarczej. Taki towar jest traktowany jako odpad i podlega utylizacji.
Kiedy dochodzi do uszkodzenia paliwa? Choćby wtedy, gdy kierowca cysterny wymiesza benzynę z olejem napędowym. Może tak się stać, gdy nieprawidłowo podłączy wąż rozładunkowy lub przeleje zbiornik.
Spółka podkreśla, że takie zdarzenia są wynikiem ludzkich błędów. Nie da się ich całkowicie wyeliminować mimo dochowania należytej staranności. Zaznacza, że kierowcy cystern są zobowiązani do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta