Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zniszczony towar jest firmowym kosztem

13 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca może rozliczyć straty powstałe podczas transportu czy przechowywania swoich produktów. Pod warunkiem, że nie są skutkiem jego zaniedbań.

Fiskus rozumie, że w działalności gospodarczej pojawiają się różnego rodzaju szkody i straty. I zgadza się na rozliczanie ich w podatkowych kosztach. Jednak pod pewnymi warunkami. Pokazuje to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 kwietnia 2022 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010. 27.2022.3.DD).

Wystąpiła o nią spółka działająca w branży paliwowej. Zajmuje się hurtowym i detalicznym obrotem benzyną oraz olejem napędowym. Co jakiś czas dochodzi do sytuacji, w wyniku których paliwo nie może zostać użyte jako pełnowartościowy produkt. Głównie ze względu na utratę swoich właściwości fizykochemicznych oraz niespełnianie odpowiednich norm jakościowych.

Pozostaje tylko zutylizować

Ponieważ nie ma możliwości przywrócenia właściwych parametrów, produkt traci swoją wartość. Nie dochodzi więc do jego sprzedaży bądź wykorzystania w innym zakresie w działalności gospodarczej. Taki towar jest traktowany jako odpad i podlega utylizacji.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia paliwa? Choćby wtedy, gdy kierowca cysterny wymiesza benzynę z olejem napędowym. Może tak się stać, gdy nieprawidłowo podłączy wąż rozładunkowy lub przeleje zbiornik.

Spółka podkreśla, że takie zdarzenia są wynikiem ludzkich błędów. Nie da się ich całkowicie wyeliminować mimo dochowania należytej staranności. Zaznacza, że kierowcy cystern są zobowiązani do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12265

Wydanie: 12265

Spis treści

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN Nasze Jutro 2030

Prospekt NN Nasze Jutro 2035

Prospekt NN Nasze Jutro 2040

Prospekt NN Nasze Jutro 2045

Prospekt NN Nasze Jutro 2050

Prospekt NN Nasze Jutro 2055

Prospekt NN Nasze Jutro 2060

Prospekt NN OFE

Prospekt NN DFE

Zamów abonament