Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny za wodę i ścieki pod kontrolą

13 maja 2022 | Ekonomia i rynek | Materiał Płatny

Wody Polskie, dbając o odbiorców w całym kraju, sprawdzają, czy obsługujące ich przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne sprawiedliwie ustalają koszty.

Od 2021 roku trwał drugi proces zatwierdzania nowych taryf wodno-ściekowych, czyli proponowanych cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków na najbliższe trzy lata. 90 proc. wniosków została zatwierdzona. Wody Polskie, będące regulatorem, dokonywały oceny i weryfikacji wniosków taryfowych. Przede wszystkim sprawdzano, czy wnioskowane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne opłaty za wodę i ścieki nie były sztucznie zawyżane, a podwyżki wynikały z uzasadnionych kosztów np. prowadzonych inwestycji.

Przykładowo ZWiK Łódź zawnioskował o podwyżki opłat za wodę o 40 proc. i o 23 proc. za ścieki. Była to najwyższa proponowana procentowa podwyżka wśród miast wojewódzkich w Polsce. Jednak Wody Polskie nie wyraziły zgody na drastyczny wzrost cen i po raz kolejny nie zatwierdziły proponowanych stawek, argumentując to dobrem mieszkańców.

Interes mieszkańców zamiast zysku

Procedowanie wniosku taryfowego jest wspólnym zadaniem Wód Polskich, samorządów i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Wszystkie jednostki powinny kierować się przede wszystkim interesem mieszkańców, którzy nie powinni ponosić kosztów większych, niż jest to konieczne.

Przy okazji zatwierdzania taryf pojawiła się także kwestia wysokości dywidend wypłacanych samorządom przez spółki wodno-kanalizacyjne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12265

Wydanie: 12265

Spis treści

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN Nasze Jutro 2030

Prospekt NN Nasze Jutro 2035

Prospekt NN Nasze Jutro 2040

Prospekt NN Nasze Jutro 2045

Prospekt NN Nasze Jutro 2050

Prospekt NN Nasze Jutro 2055

Prospekt NN Nasze Jutro 2060

Prospekt NN OFE

Prospekt NN DFE

Zamów abonament