Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłudzą kredyt, zamówią towary i nie zapłacą albo zniszczą reputację w sieci

08 listopada 2022 | Biznes: Bezpieczna Firma | Bartosz Grube Mateusz Buczkowski

Na kradzież tożsamości najczęściej narażone są firmy powszechnie znane, rozpoznawalne i o dobrym ratingu finansowym. Ale ofiarą przestępców może paść każdy.

Kto pamięta Panama Papers, wie doskonale, jak to ważne… Jednym z potencjalnych zagrożeń w sieci jest utrata tożsamości.

Kradzież tożsamości identyfikowana jest ze zjawiskiem dotykającym głównie osoby fizyczne, ale przekonanie takie nie jest poprawne.

W języku potocznym rozumiana jest jako podszywanie się pod drugą osobę. W rzeczywistości pod pojęciem tym rozumie się zjawisko polegające na bezprawnym wejściu sprawcy w posiadanie danych wrażliwych ofiary, takich jak imię oraz nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, obecny lub poprzedni adres zameldowania czy choćby numer dokumentu tożsamości. Najogólniej mówiąc, pod pojęciem tożsamości rozumieć należy wszelkie dane, które identyfikują konkretną osobę lub podmiot.

Co mówią przepisy

Przestępstwo kradzieży tożsamości uregulowane zostało w art. 190a § 2 kodeksu karnego. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisu każdy kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej – podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu.

W przypadku, gdy następstwem zdarzenia jest targnięcie się na własne życie przez osobę pokrzywdzoną, zagrożenie karne wynosi od lat dwóch do 12.

Warunkiem zakwalifikowania konkretnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12415

Wydanie: 12415

Spis treści
Zamów abonament