Szefie, pomyśl o szkoleniach pracowników
Czy kursy po godzinach pracy albo w weekendy, na które pracodawca wysyła pracownika, są jego czasem pracy?
Nowelizacja kodeksu pracy, która wdraża dwie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, przewiduje prawo pracownika do szkoleń. Z tym że zależy ono od tego, czy i co pracodawca zapewnia. To pracodawca ma swobodnie decydować (jak dotychczas), jaka polityka szkoleniowa obowiązuje w danym zakładzie pracy. Nie ma mowy o obowiązku szkoleń gwarantowanych.
Informacja o polityce szkoleniowej i szkoleniach będzie częścią informacji o warunkach zatrudnienia, przekazywanej, tak jak dotychczas, każdemu pracownikowi indywidualnie w terminie siedmiu dni. Nowością jest to, że informacja o warunkach zatrudnienia będzie musiała być przekazana w terminie siedmiu dni od dnia dopuszczenia do pracy pracownika, a nie tak jak obecnie od dnia zawarcia umowy o pracę. Nowością jest również postać tego dokumentu. Obecnie informacja jest przekazywana na piśmie, a nowe przepisy pozwolą na przekazywanie jej w postaci papierowej lub elektronicznie.
Krok pierwszy: zastanów się nad polityką
Dotychczas pracodawcy nie musieli mieć spisanej polityki szkoleniowej, a nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta