Skutki umów o pracę i zlecenia dla nabycia praw własności intelektualnej
Decydując się na określoną formę współpracy, przedsiębiorcy muszą pamiętać o konieczności doprecyzowania niektórych zagadnień.
Przedsiębiorcy często stają przed wyborem formy współpracy z twórcami, z reguły mając do wyboru albo zatrudnienie ich na umowie o pracę albo współpracę na zasadach umów zlecenia (ewentualnie umów o dzieło). W ramach umowy zlecenia (w większości przypadków umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu) zdarza się jednak pominąć w jej treści kluczowy aspekt z perspektywy podejmowanego przedsięwzięcia, tj. prawidłowe nabycie praw własności intelektualnej do rezultatu świadczenia.
W prawie własności przemysłowej brak jest niebezpieczeństw związanych z wyborem jednego z powyższych rozwiązań, o ile umowa zawierana jest bezpośrednio z twórcą. Skutki zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia zawartej z twórcą (m.in. wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego) są ze sobą zrównane. Prawo do uzyskania odpowiednich praw (w drodze decyzji Urzędu Patentowego RP) przysługuje pracodawcy lub zlecającemu. Strony jednak w drodze postanowienia umownego mogą tę kwestię uregulować odmiennie.
Natomiast w przypadku współpracy z innym podmiotem niż twórca (np. spółką prawa handlowego lub osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniającą m.in. twórców), dopuszczalne, ale i zarazem konieczne dla uzyskania prawa, jest uregulowanie kwestii jego przysługiwania zlecającemu (warunkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta