Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki umów o pracę i zlecenia dla nabycia praw własności intelektualnej

08 listopada 2022 | Biznes: Bezpieczna Firma | Michał Markiewicz

Decydując się na określoną formę współpracy, przedsiębiorcy muszą pamiętać o konieczności doprecyzowania niektórych zagadnień.

Przedsiębiorcy często stają przed wyborem formy współpracy z twórcami, z reguły mając do wyboru albo zatrudnienie ich na umowie o pracę albo współpracę na zasadach umów zlecenia (ewentualnie umów o dzieło). W ramach umowy zlecenia (w większości przypadków umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu) zdarza się jednak pominąć w jej treści kluczowy aspekt z perspektywy podejmowanego przedsięwzięcia, tj. prawidłowe nabycie praw własności intelektualnej do rezultatu świadczenia.

W prawie własności przemysłowej brak jest niebezpieczeństw związanych z wyborem jednego z powyższych rozwiązań, o ile umowa zawierana jest bezpośrednio z twórcą. Skutki zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia zawartej z twórcą (m.in. wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego) są ze sobą zrównane. Prawo do uzyskania odpowiednich praw (w drodze decyzji Urzędu Patentowego RP) przysługuje pracodawcy lub zlecającemu. Strony jednak w drodze postanowienia umownego mogą tę kwestię uregulować odmiennie.

Natomiast w przypadku współpracy z innym podmiotem niż twórca (np. spółką prawa handlowego lub osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniającą m.in. twórców), dopuszczalne, ale i zarazem konieczne dla uzyskania prawa, jest uregulowanie kwestii jego przysługiwania zlecającemu (warunkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12415

Wydanie: 12415

Spis treści
Zamów abonament