Udział społeczeństwa w zarządzaniu szkołami publicznymi(2)
Najbardziej powszechnymi formami udziału społeczeństwa w zarządzaniu oświatą są rady rodziców i samorząd uczniowski. Jakie mają one kompetencje?
Rady rodziców i samorząd uczniowski, to instytucje zapewniające udział społeczeństwa w zarządzaniu oświatą, których utworzenie jest obowiązkowe. W przeciwieństwie do np. rad oświatowych, które mogą być powoływane na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, obejmują one swoją właściwością konkretną szkołę lub placówkę oświatową. Instytucje te zrzeszają przedstawicieli tylko jednej z grup interesariuszy związanych z sektorem oświatowym (odpowiednio rodziców lub uczniów).
Obowiązkowe rady
Utworzenie rady rodziców w szkole lub placówce oświatowej jest obowiązkowe. Obowiązek taki wynika wprost z przepisów prawa – art. 83 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.; dalej: p.o.) i obejmuje praktycznie wszystkie tego rodzaju jednostki wykonujące zadania z zakresu oświaty. Wyjątki od tej zasady – rodzaje szkół lub placówek, w których nie tworzy się rad rodziców – określają przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie rodzajów szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 2143 z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 17 października 2017 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta