Psy i koty razem z nami do biur
Pracownicy mogą szybko zmienić pracodawcę, gdy ten wymaga, by pracowali w firmie, a nie z domu. Stąd pytania, co zrobić, by zachęcić ich do powrotu – mówi Iwona Jaroszewska-Ignatowska, partner w Kancelarii Raczkowski.
Praca zdalna zostanie z nami już na stałe?
Tak. Zdecydowanie. Gdy zaczęła się pandemia, myśleliśmy, że to chwilowe, ale jest bardzo duże oczekiwanie pracowników, by została, i to na długo. Mogą bardzo szybko zmienić pracodawcę, gdy zaczyna wymagać powrotu do biura. Z kolei pracodawcy chcieliby, by pracownicy już wrócili. Zaczynają się pytania, jak to spowodować. Pracodawca może wydać polecenie pracownikom, by przychodzili do firmy, ponieważ w umowie o pracę jest ustalone miejsce pracy, czyli najczęściej biuro. Takie polecenie wywoła jednak bardzo duże niezadowolenie pracowników i może spowodować ich odejście do konkurencji. Stąd pomysły, jak ich zachęcić, by zrezygnowali choć na kilka dni z pracy zdalnej. Pojawiają się płatne śniadania, piątki z pizzą, środy dla pupilów, gdy można przyprowadzić do biura psy i koty, bo one przeżywają lek separacyjny po dwóch latach pandemii, gdy były z nami w domu.
Przejrzałam ogłoszenia o pracę i bardzo często pracodawca informuje, że oferuje możliwość pracy zdalnej na przykład do końca roku, a potem pracę hybrydową. Może więc hybrydowa jest rozwiązaniem?
Pracodawcy mówią, że kandydaci w tej chwili nie pytają, czy praca zdalna jest oferowana, tylko ile dni w tygodniu będą mieć zapewnione. Pewnie dlatego od razu pracodawcy piszą o tym w ogłoszeniach. Na pewno praca hybrydowa jest jakimś rozwiązaniem. Można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta