Państwo zdradziło i podważa orzeczenia
Do Trybunału trafiają sprawy, w których nie chodzi jedynie o symbolikę.
Stało się to, czego się obawialiśmy: skarga nadzwyczajna posłuży nie tylko do wzruszania wyroków jawnie niesprawiedliwych, niesłusznych skazań, oczywistych naruszeń prawa, ale stanie się instrumentem politycznym do odkopywania dawno już wyjaśnionych sądownie sporów politycznych czy też do nękania przeciwników politycznych.
Wałęsa przeciwko Polsce
Sprawa dotyczy pozwu byłego prezydenta przeciwko panu Wyszkowskiemu o naruszenie jego dóbr osobistych poprzez rozpowszechnianie przez tego ostatniego nieprawdziwych informacji o Lechu Wałęsie i szkodzenia jego reputacji. Skarżący zażądał od pozwanego opublikowania przeprosin i zażądał zapłaty na cele charytatywne. 31 sierpnia 2010 r. Sąd Okręgowy wydał wyrok i oddalił powództwo. 24 marca 2011 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił wyrok i uwzględnił powództwo, nakazując przeproszenie byłego prezydenta. 31 stycznia 2020 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Celem miało być zapewnienie zgodności wyroków z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej. Prokurator twierdził, że doszło do naruszenia zasady proporcjonalności w ochronie dobrego imienia skarżącego kosztem wolności wypowiedzi pana Wyszkowskiego. Skarżący wniósł o wyłączenie wszystkich 17 sędziów nowej izby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta