Pracownik musi wiedzieć o GPS w służbowym aucie
Pracodawca ma poinformować kierowcę, że monitoruje udostępniony mu firmowy samochód. Przy braku zgody zatrudnionego rejestracja może objąć tylko przejazdy w celach służbowych.
Monitoring GPS samochodów służbowych jest często wykorzystywany w branżach związanych z transportem lub handlem. Dzięki temu pracodawca jest w stanie kontrolować czas i jakość pracy pracowników oraz sposób wykorzystania firmowych pojazdów (eco-driving). Stosowanie monitoringu GPS służy także jako zabezpieczenie w przypadku kradzieży samochodu bądź w sporach z ubezpieczycielem. Instalacja w pojazdach floty systemów monitorujących GPS to również jeden ze sposobów na monitorowanie kosztów przedsiębiorstw.
Prawo pracodawcy
Pracodawca ma prawo wiedzieć, gdzie znajduje się pojazd (narzędzie pracy) i jak długo jest użytkowany, a także sprawdzić, w jaki sposób kierowca korzysta z powierzonego mu w celach służbowych auta.
Możliwość stosowania systemu GPS w firmowych autach reguluje art. 223 kodeksu pracy. Tego rodzaju monitoring można wprowadzić, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy. Oba warunki muszą być spełnione łącznie.
W przypadku śledzenia samochodów służbowych zastosowanie mają także zarówno przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, jak i RODO.
Tym samym system GPS w firmowym samochodzie jest legalny, ale pod pewnymi warunkami:
∑ monitoring musi wynikać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta