Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane trzeba coraz lepiej analizować, aby wiedzieć, co się dzieje

08 listopada 2022 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Piotr Mazurkiewicz
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Złe czasy ujawniają trwałe firmy, a technologia przeprowadzi przez trudny okres, które nadchodzi – mówi Alex Karp, prezes Palantir Technologies, amerykańskiej firmy programistycznej, która specjalizuje się w analizie Big Data.

Rozmawiamy podczas konferencji o bezpieczeństwie, nieoczekiwanie stanęliśmy w obliczu prawdziwej wojny – jest pan zaskoczony takim rozwojem sytuacji?

Niespecjalnie, niestety można się było tego spodziewać. Zresztą teraz wiemy, że po analizie danych dostępnych służbom wywiadowczym władze choćby USA czy państw europejskich również miały świadomość, iż Rosja planuje zaatakować Ukrainę. Sytuacja zmierzała w tym kierunku niestety i należy liczyć się z tym, że będzie dalej eskalowała.

Do konfliktu nuklearnego?

Taką opcję trzeba brać na poważnie. Ta wojna pokazała, że Rosja nie zawsze kieruje się wyłącznie racjonalnymi przesłankami, liczą się emocje. Klasa polityczna ma swoje interesy, chce pokazać swoją władze, wpływy. To zdarzenie bez precedensu w najnowszej historii.

Podczas pańskiego wystąpienia padło zdanie, że wojnę można wygrać oprogramowaniem. Faktycznie?

Oczywiście nie tylko z użyciem oprogramowania, ale z jego wsparciem. Wojny z wykorzystaniem armii i uzbrojenia nie da się prowadzić tylko na polu technologii, nie da się odejść od broni, ale technologia pomaga i to bardzo. W Ukrainie to widać, kraj nie miał przewagi, ale jednak sobie radzi. To nie tylko kwestia pomocy militarnej z Zachodu.

Mówienie o konieczności wsparcia militarnego to temat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12415

Wydanie: 12415

Spis treści
Zamów abonament