Braki kadrowe nie uzasadniają przewlekłości
Rotacje pracowników administracji oraz znaczny wzrost liczby wniosków o pozwolenia o pracę i pobyt cudzoziemców nie usprawiedliwiają przewlekłości postępowań ze strony organu. Taki wniosek płynie z najnowszego orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Standardy prowadzenia postępowania są w Kodeksie postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 12 K.p.a. organy administracji mają działać wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami załatwienia sprawy. Przepis art. 35 § 1–3 K.p.a. stanowi rozwinięcie zasady ekonomiki postępowania wyrażonej w art. 12 § 1 i 2 K.p.a. Jednostka może oczekiwać efektywnego załatwienia sprawy niezwłocznie i bez zbędnej zwłoki.
Ważne terminy
Podstawowym terminem załatwienia sprawy na gruncie K.p.a. jest miesięczny termin, a w sprawach bardziej skomplikowanych termin ten może zostać przedłużony do dwóch miesięcy. W przypadku wniesienia odwołania organ ma miesiąc na jego rozpoznanie. Organ ma obowiązek powiadomienia strony o niezałatwieniu sprawy w terminie i wskazania przyczyn zwłoki wraz ze wskazaniem nowego terminu załatwienia sprawy. Taki sam obowiązek organu wynika w przypadku nastąpienia zwłoki z przyczyn niezależnych od organu. Strona musi w takim piśmie zostać pouczona o prawie wniesienia ponaglenia. Jak każde podanie, powinno zawierać wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie (art. 63 § 2 K.p.a.). Ponadto przepis art. 37 § 2 K.p.a. przewiduje, że ponaglenie musi dodatkowo zawierać uzasadnienie. W zależności od formy wniesienia ponaglenia powinno być opatrzone podpisem (w przypadku podania pisemnego lub ustnego do protokołu) albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta