Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o tysiące przeszczepów rocznie

15 listopada 2022 | Rzecz o zdrowiu | Paweł Łepkowski
źródło: Rzeczpospolita

3D-biodrukowana bioniczna trzustka gotowa do procedury badania klinicznego. Czy to rozwiązanie tylko dla bogatych?

Największym zagrożeniem są obecnie choroby cywilizacyjne, m.in. cukrzyca uważana za epidemię XXI wieku. Od ponad 30 lat 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.

Na świecie chorują na cukrzycę blisko 382 miliony osób, co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. W Polsce to 3 miliony chorych, za dziesięć lat może to być nawet 5 milionów. Około 10 proc. chorych to pacjenci z cukrzycą typu 1.

Cukrzyca niszczy zdrowie i powoduje szereg ciężkich powikłań: retinopatię cukrzycową – uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka, niewydolność nerek, choroby niedokrwienne serca czy udar mózgu.

„Żywe” drukowanie

Polski spin-off, spółka Polbionica założona przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki, planuje leczyć chorych na cukrzycę przeszczepem organu wydrukowanego na biodrukarce 3D. Podczas procesu biodrukowania powstaje bioniczna trzustka – żywy organ „szyty na miarę”, stworzony z biotuszy składających się z naturalnych biopolimerów oraz z żywych komórek biorcy narządu. Obecnie zespół naukowców pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12420

Wydanie: 12420

Spis treści
Zamów abonament