Alternatywa dla zwolnień
Redukcja zatrudnienia to niejedyny sposób, który pozwoli na utrzymanie płynności finansowej.
Niepewność sytuacji gospodarczej skłania przedsiębiorstwa do podejmowania działań mających na celu optymalizację ponoszonych kosztów. Jako że największą ich część stanowią koszty pracy, to one stają się najbardziej oczywistym sposobem na znalezienie oszczędności. Czy to słuszna strategia? Istnieją inne sposoby, które pozwolą na utrzymanie płynności finansowej i zachowanie struktury zatrudnienia. Wśród nich można wskazać ulgi podatkowe na działalność badawczo-rozwojową, odzyskanie ewentualnych nadpłat z tytułu składki wypadkowej oraz podatku od nieruchomości, a także ustalenie prawidłowej wysokości zobowiązań do gminy i ZUS w przyszłości.
Ulgi podatkowe na projekty B+R
Jedną z najbardziej przystępnych form uzyskania dodatkowego finansowania na innowacje, co może przełożyć się na zachowanie etatów lub wzrost wynagrodzeń, jest ulga B+R. Skorzystać z niej może każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność B+R oraz odprowadza podatek dochodowy. Innowacyjność projektów jest oceniana na poziomie danego przedsiębiorstwa, a nie np. w skali kraju czy Europy, jak często ma to miejsce w przypadku dotacji.
Jeśli firma pracuje nad nowymi lub ulepszonymi produktami, usługami czy procesami, to prowadzi działalność B+R. W konsekwencji uprawniona jest do odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowo do 200 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta