MON: cięć zakupów nie będzie
System finansowania wydatków zbrojeniowych w Polsce, oparty głównie na pozyskiwaniu pieniędzy na broń z publicznego długu, chwieje się w posadach – twierdzi opozycja.
Bankowi analitycy ostrzegają, że horrendalnie wysokie koszty obsługi zadłużenia zaciąganego za pośrednictwem zarządzanego przez BGK Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych mogą być jedną z przyczyn kryzysu, który spowoduje, iż wydatki na polski „wyścig zbrojeń” – szacowane na 600 mld zł w ciągu dekady – przerosną możliwości finansowe państwa. W efekcie konieczne byłyby cięcia inwestycji modernizacyjnych Sił Zbrojnych.
– Już od miesięcy ostrzegam posłów i przedstawicieli rządu, że mechanizm pozyskiwania pieniędzy na nową broń za pośrednictwem FWSZ jest coraz bardziej niepewny. Konsekwencje, jak łatwo przewidzieć, będą ciosem w plany wzmacniania naszego wojska i bezpieczeństwa – alarmuje poseł Koalicji Obywatelskiej Czesław Mroczek, były wiceszef MON oraz wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
W podobnym tonie wypowiada się prof. Witold Orłowski, ekonomista i główny doradca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta