Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna Inteligencja robi szach mat

15 listopada 2022 | Rzecz o prawie | Krzysztof Czyżewski Dariusz Tarabasz

Algorytm zbadał partie i uznał, że człowiek nie może być aż tak bystry.

Sztuczna inteligencja (AI) znajduje coraz więcej zastosowań praktycznych. Regulacja AI w Unii Europejskiej nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Tymczasem świat szachów śledzi aferę, jaka wybuchła po ujawnieniu przygotowanego przy wykorzystaniu AI raportu o rzekomych oszustwach arcymistrza szachowego Hansa Niemanna. Sprawa pokazuje, jak technologia rozwinęła się od momentu, kiedy po raz pierwszy komputer pokonał człowieka w 1997 r. Teraz sztuczna inteligencja nie tylko potrafi świetne grać w szachy, ale i wykryć wykorzystanie podpowiedzi algorytmów przez zawodników. Rozwiązuje więc problem, jaki sama stworzyła. Co więcej, uczy się nie tylko od człowieka, ale też od innych algorytmów.

Okultyzm i oślepianie okularami

Oszustwa w szachach mają długą historię. W znanej partii rozegranej w 1978 r. pomiędzy Anatolijem Karpowem a Wiktorem Korcznojem padały m.in. oskarżenia o okultyzm i oślepianie okularami. Można zakładać, że samo stworzenie atmosfery manipulacji miało na celu wybicie przeciwnika z rytmu i było elementem gry nerwów. Dopóki jednak gracze siedzieli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12420

Wydanie: 12420

Spis treści
Zamów abonament