Rada Polityki Pieniężnej wykonała swoje zadanie?
Inflacja nie wróci do celu NBP nawet do końca 2025 r. – przewidują ekonomiści z banku centralnego. Przekonują jednak, że nie świadczy to o konieczności dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.
Narodowy Bank Polski nie może już dużo więcej zrobić, aby ograniczyć inflację. Wkrótce zacznie ona opadać pod wpływem wygasania szoku na rynku surowcowym, erozji siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych, spowolnienia wzrostu gospodarczego oraz dotychczasowego zacieśnienia polityki pieniężnej.
Do takich wniosków prowadzą najnowsze prognozy Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, opisane w opublikowanym w poniedziałek „Raporcie o inflacji”. Na ich podstawie Rada Polityki Pieniężnej postanowiła w minioną środę utrzymać stopę referencyjną NBP na poziomie 6,75 proc. drugi miesiąc z rzędu. Dzień później prezes banku centralnego Adam Glapiński tłumaczył, że jeśli rzeczywistość będzie się kształtowała mniej więcej w zgodzie z tymi prognozami, to dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej nie będzie już potrzebne.
Inflacja z importu
Ścieżka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta