Zwolnienia grupowe zgodne z prawem
Tryb rozwiązywania stosunków pracy przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracowników można stosować, gdy zatrudnia się ponad 20 osób.
Przeprowadzenie grupowego zwolnienia wiąże się w szczególności z koniecznością skonsultowania zamiaru z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi u danego pracodawcy, z obowiązkiem poinformowania właściwego powiatowego urzędu pracy, a także wypłaty odpraw pieniężnych.
Ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się wyłącznie do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Dla ustalenia stanu zatrudnienia u danego pracodawcy pod uwagę bierze się liczbę pracowników zatrudnionych w momencie wypowiadania umowy o pracę. Do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników tymczasowych oraz osób świadczących pracę w ramach innych niż stosunek pracy stosunków prawnych (np. na podstawie umowy zlecenia).
Jak obliczyć liczbę zwolnień?
Do celów obliczenia liczby zwalnianych pracowników, koniecznych do uznania zwolnienia za grupowe, jako zwolnienie traktuje się zarówno: 1) rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, jak i 2) za porozumieniem stron, o ile nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika (i jeżeli podpisanych porozumień było co najmniej pięć), ale także 3) rozwiązanie stosunku pracy w związku z wypowiedzeniem przez pracodawcę warunków pracy i płacy (nieprzyjęcie zaproponowanych warunków przez pracownika prowadzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta