Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biurokracja godzi w badania

15 listopada 2022 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Są nadużycia w działalności komisji etycznej ds. projektów naukowych.

Ustawa o poddaniu badań naukowych etycznej ocenie odnosi się do przypadków, gdy zawierają one dane wrażliwe. Obowiązuje od 2004 r. Na początku koncentrowała się na eksperymentach medycznych i kilkakrotnie ją zaostrzano. Ostatnio w efekcie skandalu wokół włoskiego chirurga Paolo Macchiariniego, który odwołał się od werdyktu sądu rejonowego za spowodowanie obrażeń cielesnych po wszczepieniu syntetycznej tchawicy u pacjentki (zarzuty dotyczyły trzech osób). Obecnie prawo z nakazem wartościowania badań w aspekcie etyki zanim się je rozpocznie obejmuje również naukę o społeczeństwie i dyscypliny humanistyczne.

W kraju podnoszą się jednak głosy, że kwestia etyki stanowi zagrożenie dla swobody prowadzenia badań naukowych. Jest pomysłem biurokratycznym, trwoni czas i pozwala na dowolność interpretacji prawa. Efekty są komiczne, w najgorszym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12420

Wydanie: 12420

Spis treści
Zamów abonament