Turbulencje nie omijają PRS
W krótkim terminie wyzwań nie brakuje, ale długoterminowo sektor living w Europie ma ogromny potencjał.
Na europejskim rynku widać hamowanie inwestycji również w sektorze living (to PRS, czyli mieszkania na wynajem, a także prywatne akademiki i domy dla seniorów). Fundusze mają jednak duży apetyt na takie nieruchomości, jeśli chodzi o długoterminowe strategie.
W blokach startowych
Jak wynika z szacunków firmy Knight Frank, w ciągu dziewięciu miesięcy 2022 r. wartość inwestycji w living sięgnęła 44,5 mld euro, o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. To 22 proc. wartości inwestycji we wszystkie klasy nieruchomości (więcej pieniędzy popłynęło jedynie na rynek biurowy). W samym III kwartale widoczna była jednak kontynuacja hamowania – w living ulokowano 10,8 mld euro, o 37 proc. mniej niż rok wcześniej.
Zmniejszone apetyty funduszy to oczywiście konsekwencja pełnego wyzwań otoczenia makroekonomicznego i geopolitycznego – nie tylko w Europie, ale w skali globalnej. Rosnąca inflacja, drogie surowce i problemy z wykonawstwem – to odciska piętno na całym rynku nieruchomości. Podnoszenie stóp procentowych przez banki centralne, mające na celu walkę z inflacją, skutkuje również wyższymi kosztami finansowania i wzrostem obciążenia z tytułu zaciągniętych wcześniej zobowiązań (kredyty, obligacje).
Eksperci Knight Frank przeprowadzili badanie wśród ponad 600 globalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta