NCBR wspiera transformację energetyczną Polski
Rozwijamy technologie, które umożliwią wprowadzenie zmian związanych z Zielonym Ładem w różnych aspektach naszego życia – mówi dr Paweł Kuch, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Przed nami konieczność odejścia od paliw kopalnych, przestawienia na nowe tory systemu energetycznego. Mierzymy się zarazem z kryzysem na rynku energii spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę. W jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o spełnienie założeń Europejskiego Zielonego Ładu?
Chciałbym skupić się na roli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w tym procesie. Perspektywa NCBR jest o tyle specyficzna, że to właśnie u nas powstają technologie, które mają umożliwić przeprowadzenie zielonej transformacji naszej gospodarki. Koncepcyjna praca nad nimi rozpoczęła się wręcz jeszcze przed ogłoszeniem założeń Zielonego Ładu. Nie na darmo mówimy, że przyszłość dzieje się u nas. Zarazem nie da się ukryć, że Polska od 1989 roku nie zbudowała całościowej koncepcji rozwojowej systemu energetycznego, a obecny system, oparty o węgiel i wielkie fabryki energii i ciepła, został zaprojektowany jeszcze w latach 70. Jest on kosztochłonny, o niskiej sprawności wytwarzania. Wyzwań jest więc niemało.
Jak na nie odpowiadamy? Wśród wielu działań NCBR bardzo istotne jest wsparcie dziewięciu przedsięwzięć badawczych wpisujących się w strategię Green Deal, a finansowanych dzięki środkom Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Wspieramy je na podstawie naszej autorskiej, nagrodzonej w Europie, metodzie zamówień przedkomercyjnych. Oznacza to, że to NCBR zamawia technologie, aby pobudzić rynek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta