Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto odpowie za nieprawidłowe dane?

02 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Anna Nowicka-Osuch

Instytucje obowiązane, zobligowane do weryfikacji wpisów w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, coraz częściej raportują o stwierdzonych tam nieprawidłowościach. Spółkom, które za to odpowiadają grożą poważne sankcje.

Instytucje obowiązane, m.in. banki, firmy leasingowe, ubezpieczyciele, notariusze dokonujący określonych czynności notarialnych, kwestionują wpisy dotyczące beneficjentów rzeczywistych zgłoszonych przez spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”). Skutkiem ujawnienia nieprawidłowości może być kontrola, blokada rachunku bankowego, wysokie kary finansowe albo odpowiedzialność karna członków zarządu.

 

Kogo dotyczy obowiązek?

 

Od 13 października 2019 roku firmy są zobowiązane do zbierania i zgłaszania informacji na temat beneficjentów rzeczywistych do CRBR. Beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, które sprawują bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem gospodarczym (wnioskodawcą) poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych. Umożliwiają one wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez wnioskodawcę.

PRZYKŁAD

Beneficjentem rzeczywistym może być osoba fizyczna, która w co najmniej 25 proc. efektywnie kontroluje polską spółkę.

Zgodnie z ustawą z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu („AML”) do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są obowiązane:

∑ wszystkie spółki prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12435

Wydanie: 12435

Spis treści

Prawo i podatki

Zamów abonament