Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o zwiększenie udziału kobiet w zarządach firm nabiera tempa

02 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Odpowiednia reprezentacja kobiet, ale też osób określonego pochodzenia etnicznego czy prowadzących różny styl życia, we władzach firm, sprzyja osiąganiu lepszych wyników – mówi Marta Pilczuk, dyrektor zarządzająca Kraft Heinz Polska.

Czy dziś ciągle aktualny jest problem niskiego udziału kobiet we władzach spółek? Czy jest to tylko polska specyfika?

Zdecydowanie jest aktualny. Chociaż w Polsce od mniej więcej dekady mamy z grubsza równy udział kobiet i mężczyzn w rynku pracy, to reprezentacja kobiet we władzach spółek i na stanowiskach kierowniczych tego zupełnie nie odzwierciedla.

Problem ma charakter globalny. Udział kobiet w zarządach to średnio kilkanaście procent na całym świecie. Najlepiej sytuacja wygląda w Skandynawii, Francji, Nowej Zelandii czy Belgii, jednak nawet tam daleko jeszcze do równości płci w najwyższych strukturach.

Polska natomiast wypada bardzo dobrze pod kątem równości na stanowiskach kierowniczych. Ponad 40 proc. z nich obejmują kobiety i jesteśmy pod tym względem w czołówce Europy. Zastanawiające jest to, że choć widzimy kobiety na odpowiedzialnych stanowiskach menedżerskich, nie przekłada się to na obsadę najważniejszych pozycji w firmach. Na tym poziomie coś wyraźnie nie funkcjonuje dobrze.

W zarządzie Kraft Heinz Polska mamy 70 proc. kobiet w stosunku do 30 proc. mężczyzn, jednak uczestnictwo w spotkaniach skupiających osoby na kluczowych stanowiskach pokazuje mi, że moja organizacja jest wyjątkiem.

Są jakieś ogólne próby rozwiązania tego problemu?

Choć kwestia jest obecna w międzynarodowej dyskusji publicznej od wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12435

Wydanie: 12435

Spis treści

Prawo i podatki

Zamów abonament