Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co i jak kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy?

02 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Katarzyna Pikiewicz

Inspekcja może pojawić się u pracodawcy niespodziewanie i niezwłocznie przystąpić do czynności kontrolnych. W wyniku kontroli PIP może m.in. nakazać wypłatę wynagrodzenia, powiadomić inne organy władzy np. ZUS, czy urząd skarbowy, wystawić mandat, a nawet wystąpić z powództwem na rzecz osoby wykonującej pracę.

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) jest instytucją powołaną m.in. do kontrolowania przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy kontroli. Z danych PIP wynika, że liczba kontroli oraz decyzji wydanych w ich wyniku wzrasta. PIP prowadzi kontrole na podstawie:

∑ przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Ustawa o PIP) oraz

∑ zasad ogólnych dotyczących wszystkich kontroli wynikających z ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Plany PIP na najbliższe lata

Zgodnie z planem działania PIP na lata 2022-2024, instytucja ta skontroluje m.in.: przestrzeganie przepisów o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, rzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy, zapewnianie odpoczynków dobowych i tygodniowych, występowanie pracy ponadwymiarowej (nadgodzin), pracy w porze nocnej oraz w niedziele i święta, nieterminowej wypłaty wynagrodzenia, wypłaty wynagrodzenia co najmniej w minimalnej wysokości wymaganej przepisami, dokonywanych potrąceń, warunków wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, legalność powierzania i wykonywania pracy przez cudzoziemców (w szczególności pochodzących z państw azjatyckich), wykonywanie pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12435

Wydanie: 12435

Spis treści

Prawo i podatki

Zamów abonament