Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sprawie nazwy ulicy mieszkańcy mają prawo się wypowiedzieć

25 stycznia 2023 | Administracja – Orzecznictwo | MirosŁaw Hutyrko

Rada gminy, przeprowadzając konsultacje, powinna pamiętać, aby stanowiły one rzeczywisty instrument partycypacji społeczeństwa w ważnych dla niego zagadnieniach.

Rada gminy na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2021 r., poz. 1372) podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulic w miejscowości B.

W § 1 pkt 2 ww. uchwały zapisano, że drodze wojewódzkiej, stanowiącej własność położonej w obrębie ewidencyjnym miejscowości B. nadaje się ulicy nazwę „S.”. Rada uzasadniła podjęcie stosownej uchwały zapewnieniem prawidłowej i czytelnej numeracji porządkowych nieruchomości oraz zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców m.in. poprzez precyzyjną lokalizację nieruchomości dla służb porządkowych.

Na powyższą uchwałę w zakresie § 1 pkt 2 złożono kilka jednobrzmiących skarg, w których zarzucono uchwale, naruszenie art. 2 i art. 4 ust. 1 i 2 Konstytucji RP, art. 5a ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminy oraz art. 3 ust. 1 zw. z art. 4 ust. 6 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.

Skarżący zarzucili przede wszystkim brak przeprowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament