Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawa Kurdów blokuje rozszerzenie NATO

25 stycznia 2023 | Świat | Anna Słojewska

Finlandia rozważa wejście do NATO bez Szwecji. Prezydent Turcji blokuje ambicje Sztokholmu, chcąc zyskać punkty przed zapowiedzianymi na maj wyborami.

– Oczywiście musimy ocenić sytuację, jeśli stałoby się coś, co sprawi, że w dłuższej perspektywie w sprawie Szwecji nie byłoby postępu – powiedział minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto w wywiadzie dla telewizji publicznej Yle. Jednocześnie zastrzegł, że jest „za wcześnie na zajmowanie stanowiska”. Ale to i tak precedens, bo do tej pory Helsinki wiernie trwały przy boku Sztokholmu w wysiłkach na rzecz wejścia do NATO.

Oba kraje swoje wnioski o akcesję złożyły 18 maja 2022 r. w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Cały proces miał przebiegać bezboleśnie, bo to dwie nowoczesne, rozwinięte demokracje, z bardzo dobrymi siłami zbrojnymi, w praktyce całkowicie zsynchronizowanymi z siłami NATO.

Zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament