Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik nie jest od badania konstytucyjności podatków

25 stycznia 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Podczas wydawania interpretacji indywidualnych fiskus nie jest kompetentny do dokonywania oceny zgodności danych przepisów z ustawą zasadniczą.

Przepisy podatkowe ulegają ciągłym modyfikacjom, a te nierzadko budzą opór wśród podatników. To owocuje wieloma sporami i wnioskami o interpretacje indywidualne. Nie wszystkie jednak kończą się sukcesem podatników. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 20 grudnia 2022 r.

Wątpliwa zmiana

W sprawie chodziło o interpretację indywidualną w zakresie zmian podatkowych dotyczących najmu. We wniosku o jej wydanie podatnik wyjaśnił, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przed 2022 r. przyjął do ewidencji środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od kilku lokali mieszkalnych. A zapytał, czy w związku ze zmianą przepisów może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od mieszkań nabytych przed 1 stycznia 2022 r. oraz nadal zaliczać je do kosztów działalności na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

Podatnik uważał, że tak, bo nowelizacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament