Zasada bliskości przy wywozie zakaźnych odpadów medycznych
Zasadą jest, że unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych może odbywać się tylko i wyłącznie na obszarze województwa, na którym zostały wytworzone – wynika z orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej.
Zasada bliskości jest jedną z kluczowych zasad prawidłowej gospodarki odpadami. Normatywne ramy tej zasady ustawodawca określił w przepisach art. 20 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 699, dalej – „uo”), dokonując implementacji art. 16 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz niektórych dyrektyw (DzUrz UE L.2008.312.3 z 2008 listopada 2022 r.). Idea zasady bliskości w gospodarce odpadami sprowadza się do nakazu, aby odpady były poddawane przetwarzaniu w pierwszej kolejności w miejscu ich powstania.
Prawodawca polski dostrzegł jednakże różnorodność wytwarzanych odpadów i trafnie uznał za uzasadnione specjalne uregulowanie zasady bliskości w odniesieniu do zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych, praktycznie wyłączając możliwość transportu i unieszkodliwiania tych kategorii odpadów poza województwem ich wytworzenia.
Tylko w danym województwie
Przepis art. 20 ust. 4 uo zakazuje bowiem już samego przywozu zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych na obszar województwa innego niż województwo ich wytworzenia, zaś norma wywiedziona z art. 20 ust. 3 pkt 2) uo kreuje zakaz unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta